Počnimo sa koracima koje je vredno preduzeti pre nego što ozbiljno razmotrite konkretnu parcelu za kupovinu. U nastavku je prikazano šta sve treba uzeti u obzir kako biste doneli najbolju odluku pri izboru parcele za vaš budući dom.
1. Određivanje vaših potreba i očekivanja
Prvi korak u procesu izbora parcele je jasno definisanje vaših dugoročnih potreba i očekivanja. Razmislite o tome šta vam je važno u narednih 20-25 godina. Mladi parovi, porodice sa decom i stariji parovi imaju različite prioritete kada je u pitanju infrastruktura, blizina usluga i mirno okruženje. Razmotrite koje su vam karakteristike najvažnije i fokusirajte se na njih pri odabiru idealne lokacije za vašu parcelu.
2. Preliminarni izbor projekta kuće
Pre nego što počnete sa traženjem parcele, razmislite o tome kakav vam projekt kuće najviše odgovara. Može se desiti da se određeni dizajni, poput moderne vile koja vas fascinira, mogu izgraditi samo na specifičnim parcelama zbog urbanističkih uslova. U takvoj situaciji, moraćete da prilagodite svoje planove ili pronađete parcelu koja podržava vaš željeni projekat. Ova informacija će vam pomoći da odredite minimalne dimenzije parcele koja vam je potrebna.
3. Procena budžeta za investiciju
Pre nego što počnete da birate parcelu, preporučljivo je konsultovati se sa stručnjakom koji može pomoći u proceni koliko ćete moći da potrošite na ceo projekat. Imajte na umu da se troškovi velikih projekata često potcene za oko 10%, ne zbog nečije loše namere, već zato što se u planiranju često zaborave neki troškovi. Precizna procena budžeta može vam pomoći da bolje planirate finansije i izbegnete nepredviđene troškove.
4. Maksimalna cena parcele
Pri planiranju izgradnje kuće, budžet bi trebalo podeliti na tri osnovne faze: kupovina parcele (uključujući troškove agencije, notara i poreza), izgradnja kuće sa svim priključcima, i završni radovi sa uređenjem prostora i vrta. Odredite maksimalnu cenu koju ste spremni da platite za parcelu, kako ne biste ugrozili sredstva namenjena za ostale faze investicije. Ovo će vam pomoći da izbegnete finansijske probleme pre završetka gradnje i opremanja kuće.
5. Biranje lokacije
Iako možda već imate zamišljeno idealno mesto za vašu novu kuću, ključno je proveriti kako to područje funkcioniše u stvarnom životu. Posetite lokaciju tokom radnog dana, po mogućnosti ujutro ili popodne kada je saobraćaj najgušći. Tako ćete dobiti realnu sliku o tome koliko vremena će vam biti potrebno da se svakodnevno krećete kroz taj deo grada. Ono što se na prvi pogled čini kao savršeno mesto, može se ispostaviti kao saobraćajna noćna mora.
6. Istraživanje mišljenja stanovnika
Kada ste već odabrali parcelu i lokaciju koja vam se sviđa, odvojite vreme da istražite mišljenja onih koji već žive u toj oblasti. Pregledajte lokalne društvene grupe i forume kako biste saznali iskustva i eventualne probleme koje možda niste uzeli u obzir. Stanovnici mogu otkriti važne informacije, poput problema sa infrastrukturom, lošeg upravljanja ili budućih investicija koje bi mogle negativno uticati na okruženje. Ako vam vreme dozvoljava, posetite lokaciju lično kako biste dobili potpunu sliku. Takođe, osim online pretrage, iskoristite usluge lokalnih posrednika za dodatne informacije.
7. Kontakt sa vlasnikom
Ovo je pravi trenutak da stupite u kontakt sa vlasnikom parcele. Potrebno je da zatražite katastarski broj zemljišta i dobijete njegovu saglasnost za izvođenje geomehaničkih ispitivanja tla. Takođe, nije naodmet pitati vlasnika zašto je odlučio da proda parcelu. Ako dobijete nejasan ili izbegavajući odgovor, to bi mogao biti znak da trebate dodatno proveriti sve informacije pre nego što nastavite s kupovinom.
8. Ispitivanja tla
Geotehnička ispitivanja uključuju bušenje nekoliko rupa na planiranom mestu gradnje kako bi se procenila stabilnost tla i njegova pogodnost za izgradnju. Ova ispitivanja mogu uticati na troškove izgradnje temelja, jer stabilno tlo može smanjiti troškove, dok nestabilno tlo zahteva dodatne pripreme. Tokom ovih ispitivanja, saznajemo i nivo i količinu podzemnih voda, što može uticati na odabir odgovarajuće hidroizolacije. Važno je imati saglasnost vlasnika za izvođenje ovih testova, jer prodavčevo odlaganje može biti znak za oprez.
9. Šta sve treba proveriti i pribaviti pre kupovine placa
Pre kupovine placa od drugog lica, potrebno je izvršiti sveobuhvatnu proveru i pribaviti odgovarajuću dokumentaciju kako biste osigurali bezbednost transakcije i izbegli buduće probleme.
- Provera vlasništva: Prvi korak je uveriti se da je prodavac zakoniti vlasnik parcele. Ovo se vrši pregledom zemljišnih knjiga, gde možete utvrditi da li je prodavac zaista vlasnik imovine i da li parcela ima bilo kakva opterećenja, poput hipoteka ili zabeležbi koje mogu ugroziti kupovinu. Takođe, proverom možete ustanoviti da li postoje prava trećih lica na toj parceli, kao što su službenosti ili druge zabeležbe, koje bi mogle uticati na korišćenje zemljišta.
- Katastarski podaci: Drugi korak je provera katastarskih podataka kako biste osigurali da se parcela koju kupujete u potpunosti poklapa sa dokumentima koje vam je prodavac dostavio. Ovi podaci su ključni za potvrdu granica parcele, njenog oblika i površine. U slučaju neslaganja između stvarnog stanja na terenu i podataka iz katastra, može doći do pravnih komplikacija nakon kupovine.
- Urbanistički plan: Pregled lokalnog urbanističkog plana je neophodan kako biste saznali namenu zemljišta, kao i uslove izgradnje na toj parceli. Ovaj plan pruža informacije o tome da li je zemljište namenjeno za stambenu, poslovnu ili neku drugu vrstu izgradnje. Takođe, urbanistički plan može sadržati ograničenja u vezi sa visinom objekta, gustinom izgradnje i drugim aspektima koji su bitni za planiranje budućih građevinskih projekata. Sve navedene podatke možete pronaći u dokumentu koji se zove “Informacija o Lokaciji”.
- Pristupni putevi i infrastruktura: Važno je proveriti da li parcela ima pristupni put i odgovarajuću infrastrukturu, kao što su voda, struja, kanalizacija i gas. Nedostatak ovih osnovnih priključaka može značajno povećati troškove izgradnje i otežati realizaciju vaših planova. Osim toga, bez adekvatnog pristupnog puta, može biti problema sa dobijanjem građevinske dozvole. Takodje, i ove podatke možete pronaći u dokumentu koji se zove “Informacija o Lokaciji”.
- Geodetski elaborat: Ako je moguće, obezbedite geodetski elaborat, koji će potvrditi tačne granice parcele. Ovaj dokument je od velike važnosti za precizno definisanje vlasništva nad zemljištem i izbegavanje eventualnih sporova sa susedima ili lokalnim vlastima.
- Saglasnost supružnika: Ako je vlasnik zemljišta u braku, potrebno je pribaviti saglasnost supružnika za prodaju parcele. Ovo je zakonski uslov u mnogim slučajevima i bez te saglasnosti transakcija može biti osporena u budućnosti.
- Prethodne dozvole i odobrenja: Proverite da li postoje prethodno izdate dozvole ili odobrenja koja mogu uticati na vaše planove za izgradnju. Na primer, mogu postojati odobrenja za izgradnju specifičnih objekata ili ograničenja koja su već na snazi, a koja mogu uticati na vaše namere.
- Overa ugovora kod notara: Nakon što ste izvršili sve navedene provere i prikupili potrebnu dokumentaciju, poslednji korak je overa ugovora kod notara. Notar će proveriti zakonitost ugovora i osigurati da su svi uslovi ispunjeni, što će vam pružiti pravnu zaštitu u slučaju bilo kakvih sporova u budućnosti.
Ove provere i dokumenti su neophodni kako biste osigurali da kupovina placa prođe bez problema i da vaš projekat izgradnje može nesmetano da se realizuje. Ako obratite pažnju na ove aspekte pre kupovine građevinskog zemljišta, izbeći ćete mnoge probleme, stres i nepotrebne troškove. Naravno, ovakva lista može biti mnogo duža i detaljnija, u zavisnosti od specifičnosti parcele i njene lokacije. Ovde smo naveli samo one aspekte za koje smatramo da su univerzalni i primenljivi na gotovo svaku nekretninu.